Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povinnost vakcinovat psa je dána zákonem

19.02.2010

Stále platí povinnost mít chovaného psa v imunitě proti vzteklině. Úmyslně neuvádíme každoročně přeočkovaného, protože podle platného znění veterinárního zákona je povinné mít zvíře vakcinované, tj. v tomto případě psa, bez toho, že je uvedena povinnost přeočkovávat každým rokem, záleží na doporučení výrobce vakcíny. Základním ustanovením je, že musí být pes očkován od 3 měsíců a musí být tzv. v imunitě.

Většina schválených typů vakcín musí být aplikována každoročně, to je pravda, je o tom možné se přesvědčit na webových stránkách SVS ČR (www.svscr.cz) , ale i u nás jsou schváleny k používání vakcíny, kdy se provádí revakcinace po dvou, popřípadě třech letech. Ovšem podmínka je, že v očkovacím průkazu, popřípadě pase, musí být uvedena použitá vakcína a termín přeočkování.

Tyto vakcíny jsou tři - BIOCARN od českého výrobce Bioveta, revakcinace po dvou letech, VANGUARD R též původem z ČR, firmy Pfitzer, revakcinace po dvou letech a NOBIVAC RABIES od holandského výrobce Intervet International, revakcinace po třech letech. Kromě těchto je u nás schválených dalších třináct typů vakcíny od českých, francouzských a holandských výrobců pro přeočkování každoroční.

Při požádání svodů či výstav psů je základní podmínkou prokázat platnou vakcinaci proti vzteklině. Organizátor tento požadavek standardně do podmínek uvádí. Při organizování takovýchto akcí pak by měla být akceptována i možnost využití vakcín takových, kdy se přeočkování provádí jednou za 2, popřípadě za 3 roky, aby se při přejímce zvířat předešlo nedorozuměním. Přejímá-li psy na svodu či výstavě veterinární lékař, tak pro něj je závazné ustanovení veterinárního zákona.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ockovani stenatka

(Tereza, 12. 7. 2011 14:48)

Dobry den, budu si porizovat stenatko Jorksirka a bydlim v panelovem dome. A tak bych se chtela zeptat, jestli je v prubehu tech prvnich tri ockovani dobre chodit na chvilkove prochazky venku nebo je lepsi drzet stenatko az do posledniho ockovani doma v izolaci. Budu si ho brat 20.7. a 14.7. bude mit prvni ockovani.

Re: Ockovani stenatka

(Majitel, 14. 7. 2011 7:07)

Začít chodit se štěnětem ven hned od začátku by bylo lepší, aby se pomalu začalo učit chidit ven. Ale je to celkem velký problém, stím, že nejsou očkovaná. Štěně nikdy nelze uhlídat aby nic neolizovalo atd. Kord když bydlíte v panelovém domě. Mi jsme s Lejdy chodily ven a pak byla k smrti nemocná. V lednu jsem si pořídil další fenku a ta šla tak akorát na očkování jinak ani na krok. Proto doporučuji raději nechodit ven musí se to vydržet.