Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povahové rysy

Veselý, inteligentní, poslušný, milý, velmi přítulný, klidný, ostražitý a nebojácný.


Výchova a základní pravidla výchovy

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psíci se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána, ale i přesto tato tak zvaná muší váha, zkouší využít slabin svého pána, aby získal pro sebe výhody, ať už je to spaní na polštáři nebo loudění jídla u stolu. Staršího psa je velmi těžké odnaučit těmto zlozvykům. Začnětě proto s rozumnou a důslednou výchovou již u štěněte. Známý zoolog a kynolog Eberhard Trumler v jendé ze svých knih píše: "Každá výchova stojí na vlastnostech vychovatele a s nimi také padá. Neukázněnost, nedůslednost, nejistota, sobectví nebo panovačnost, jsou jen některé z lidských vlastností, které mohou ze štěněte učinit neurotického psa."

Buďte si teda vědomi, že jste pro psa vzorem, a podle toho se od začátku chovejte. Trpělivost, laskavé porozumění, ale také důslednost, jsou základními předpoklady pro rozumnou výchovu psa.

 pravidla výchovy

- snažte se vychovávat svého yorkšíra při hře. V takových situacích se učí snáze.

- pokud chcete psa potrestat či napomenout, udělejte to bezprostředně po činu. Pes si totiž dokáže dát do souvislosti jen přímo po sobě následující události, pozdějšímu potrestání už neporozumí.

- jestliže psa chválíte, použijte k tomu jiného hlasového tónu, než když ho káráte.

- chvalte psa často slovy nebo gesty, např. pohlazením nebo podrbáním. Za odměnu může pes dostat také psí suchary.

- psa nebijte ( lehké plácnutí však neškodí )

- pokud pes nechce vůbec poslechnout, někdy pomůže, když složenými novinami plácnete do stolu ( nikdy jimi psa nebijte )


Pohyb

Toto plemeno se spokojí s průměrným množstvím pohybu, to však neznamená, že odmítne dlouhou procházku. V sychravějším počasí bychom ale neměli procházky moc přehánět, protože jokšírský teriér má menší odolnost proti vlhkému prostředí.

 

Obrazek

zvlněný hřbet neboli kapří záda

Tato vada držení těla může vzniknout z nedostatku pohybu. Také malý pes se potřebuje do sytosti vyběhat.


Věk

Jokšírský teriér se bez problémů dožívá vysokého stáří. Věk 10 až 15 let není u tohoto plemene žádnou zvláštností.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Yorkshire

(Ivana, 14. 9. 2012 23:24)

Dobry den, potrebovala bych poradit,mam doma stenatko yorkshira jsou mu 2mesice a mame ho uz 2tydny. Porad ho nemuzu odnaucit curat a kakat po celem byte mate nejakou metodu? Dekuji

Yorkshire

(Nikola , 4. 2. 2010 9:13)

Dobrý den ,
máte moc hezkou stránku ,všechno mě zaujmalo .
Bylo a je to moc hezké líbí se mi to .
Nejvíce se mi líbí jak jste tam napsali kolika let se dožívají yorkshiry . To mě zajímalo a ty výcviky mě taky zajímali. Dávejte nové a nové věci budu se sem koukat .
Děkuji .
Nashledanou .