Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Yorkshire Terrier

Obrazek


HISTORIE

Yorkshire následuje Waterside terriera - malý, dlouhosrstý pes, modro-šedě zbarvený s váhou mezi 6-20 librami (nejběžněji 10 liber).

Waterside terrier byl vyšlechtěn křížením z bývalého drsnosrstého černo-tříslového Anglického terriera (běžný v oblasti Manchester) a Paisley a Clydesdale terriery. Ty přinesly do Yorkshého hrabství tkadlci přistěhovaní z Anglie a Skotska v polovině 19. století. 
První objevení Yorkshire Terriera bylo na výstavě v Anglii v 1861 jako „Broken-Haired Scotch Terrier“. Ten byl známý jako Yorkshire Terrier v roce 1870, kdy po Westmorelandské výstavě, Angus Sutherland ohlásit v časopise The Field „Již nadále by se neměl nazývat Skotský Terrier, ale Yorshire Terrier pro vylepšení.“ První záznam Yorkshire Terriera narozeného ve Spojených státech byl v roce 1872. Třída pro plemeno byla nabízena na všech výstavách od roku 1878.

PLEMENNÝ STANDARD

Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled: Čiperný a inteligentní dlouhosrstý trpasličí teriér, se srstí splývající volně podél těla, rozdělenou pěšinkou od nosu až k ocasu. Velmi kompaktní psík sebevědomého držení těla s živým, vyrovnaným chováním.

Hlava a lebka: Dosti malá, plochá, ani spadající, ani klenutá.

Nos: černý.

Oči: Středně velké, tmavé, lesklé, s pozorným inteligentním výrazem, umístěné tak, že se dívají přímo vpřed, nevypoulené. Okraje očních víček tmavé.

Uši: Malé ve tvaru písmene V, vztyčené, nesené nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí tmavé tříslové barvy.

Chrup: Perfektní pravidelný nůžkový skus, přičemž horní řezáky přesahují těsně řezáky spodní. Zuby jsou zasazeny v čelisti kolmo.

Krk: Přiměřené délky.

Hrudní končetiny: Dobře uložené lopatky, rovné končetiny, správně pokryté srstí sytě tříslové barvy, přičemž na špičkách chlupů je barva o něco světlejší než u kořene. Tříslová barva nesmí dosahovat výše než k loktům.

Trup: Kompaktní, s přiměřeně klenutými žebry, dobrá bederní partie, pevný hřbet.

Pánevní končetiny: Při pohledu zezadu jsou úplně rovné, přiměřeně zaúhlené v kolenou, dobře pokryté srstí sytě zlaté barvy, přičemž špičky chlupů jsou světlejší než u kořene. Tříslová barva nesmí dosahovat výše než ke koleni.

Tlapky: Kulaté, s černými drápky.

Pohyb: Volný, vydatný, rovně vpřed směřující, při rovné hřbetní linii.

Ocas: Obvykle se krátí na polovinu délky, bohatě porostlý srstí, která je tmavě modrá jako na těle, obvzlášť na konci ocasu. Je nesen poněkud nad hřbetní linií těla.

Osrstění: Srst na těle je střední délky, dokonale rovná (nikoliv zvlněná), lesklá, jemně hedvábná. Srst na hlavě a čenichu je dlouhá, sytě zlatě tříslová. Zvláště dlouhá je po stranách na hlavě, u kořene ušních boltců a na čenichu. Tříslová barva na hlavě se nesmí šířit na krk, nesmí být s příměsí rezavých nebo tmavých chlupů.

Zbarvení: Tmavá ocelově modrá (nikoli stříbřitě modrá) se rozprostírá od týlního hrbolu až k nasazení ocasu. Rozhodně není s příměsí plavých, bronzových nebo tmavých chlupů. Osrstění na hrudi je světle tříslové. Všechna tříslově zbarvená srst je u kořene tmavší než uprostřed a ke špičce chlupu se stává ještě světlejší.

Velikost: Hmotnost do 3,1 kg.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář