Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekPSÍ DESATERO


"Pes je jediný tvor na světě, který vás má rád víc, než vy máte rádi sami sebe." JOSH BILLINGS (1818-1885)

  • Vybírej svého psa pečlivě a s rozumem. Podívej se nejprve do zrcadla, pak do diáře a nakonec do peněženky. Teprve když uvážíš, co zvládneš a na co stačíš, kolik máš volného času a kolik peněz můžeš obětovat, začni přemýšlet o koupi.
  • Uvědom si, že pes je živá bytost, která potřebuje ke štěstí více než jen kus masa. Věnuj mu pozornost a péči, kterou si zaslouží, a to od prvního setkání. Tak nejsnadněji získáš jeho důvěru.
  • Pochop, že pes je jiný než člověk. Jinak vnímá, jinak cítí, jinak řeší své problémy. Dej si práci, hleď ho dobře poznat a porozumět mu.
  • Vycházej z faktu, že pes má sice vysokou přirozenou inteligenci, ale ani on učený z nebe nespadl. Ať máš dogu nebo pinče, hleď je dobře v vychovat.
  • Pamatuj, že základem tvého vztahu k zvířeti musí být poctivost a spravedlnost. Pes je zrcadlem tvého charakteru – v něm se s krutou upřímností odrazí náladovost, nedůslednost, nedbalost, surovost i neschopnost sebeovládání
  • Měj stále na paměti, že ty a tvůj  pes nejste na světě sami. Musíte vycházet dobře nejen s členy rodiny, spolubydlícími, ale i se všemi ostatními, se psy i s lidmi. S nezkrotným rváčem , obtížným ňafalem nebo dravcem, který útočí na každého cizího člověka  budeš muset  hodně pracovat
  • Dbej zákonů a nařízení, i když je někdy považuješ za přehnané. Nejsou tu proto, aby ti ztrpčovaly život, ale proto, aby chránily před riziky  a nepříjemnostmi tebe i všechny ostatní. Nepokoušej se je  porušovat, přijde to draho.
  • Nemysli si, že jsi ovládl  veškerou dosažitelnou moudrost. Pozorně naslouchej radám a važ si zkušeností jiných.  Ale pozor, každý „expert“ není důvěryhodný. Než se začneš jeho radou řídit, nahlédni do knih a časopisů nebo se poraď s tím, komu oprávněně důvěřuješ.
  • Oceňuj věrnost svého psa a nikdy nezapomeň, že ty jsi středem jeho světa  a tvůj dům je jeho domovem. Nikdy se bez vážného důvodu  svého psa nezbavuj, a když už ho opravdu  nemůžeš mít, najdi mu nový domov u spolehlivých lidí, které má rád.
  • Nikdy neopouštěj svého psa v nesnázích, v nemoci nebo v okamžiku smrti. O lidskou bytost se může postarat  leckterý profesionál, pro svého psa jsi však jenom ty kotvou spásy a hlubinou bezpečnosti. Bez tebe je pro něj každá nesnáz stokrát horší. A když opravdu neexistuje jiné východisko, postarej se mu o klidný a bezbolestný odchod  z tohoto světa. Je to rozhodnutí opravdu trpké, ale právě proto je v zájmu zvířete neodkládej. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář